Malatya Muhabir
Malatya Muhabir
Malatya Muhabir
Malatya Muhabir
Malatya Muhabir
  • Eğitim
  • 18 Haziran 2024 17:34
  • Yorum: 0

Sakura Gelecek Çiçek Açsın Projesi İlk Mezunlarını Verdi

Sakura Gelecek Çiçek Açsın Projesi İlk Mezunlarını Verdi
Sakura Gelecek Çiçek Açsın Projesi İlk Mezunlarını Verdi

110 yılı aşkın tarihiyle Japon devi Yanmar’ın Türkiye’deki tam iştiraki Yanmar Turkey, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ile başlattığı “Sakura – Gelecek Çiçek Açsın” projesinin ilk mezunlarını 8 Haziran’da verdi. 4 ay boyunca uzmanlardan Yanmar’ın ana iş alanları olan kara, deniz ve sahada eğitimler alan 30 öğrenci, Urla’da gerçekleşen törende eğitimlerini başarıyla tamamlamanın heyecanını aileleriyle birlikte yaşadı.

 

 Birleşmiş Milletler’in Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni ilk imzalayan kuruluş unvanını taşıyan Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ile “Sakura – Gelecek Çiçek Açsın” projesini hayata geçiren Yanmar Turkey, bu kapsamda İzmir’deki 30 ortaokul öğrencisine Mart-Nisan-Mayıs-Haziran ayları boyunca çeşitli alanlarda gelişimlerini desteklemek adına eğitimler verdi. “Gelecek Çiçek Açsın” mottosu ile gerçekleşen eğitimlerde öğrenciler, uzman eğitmenler tarafından sahada tarımsal üretim, toprakla tanışma başta olmak üzere iletişim, sunum teknikleri, öğrenmeyi öğrenme, drama, müzik, çevre bilinci  ve yüzme gibi birçok konuda dersler aldı. Yine proje kapsamında öğrenciler Mayıs ayının ikinci haftasında Yanmar Turkey’in İzmir Torbalı’da bulunan Traktör Üretim Tesisinde traktör üretimini yerinde gözlemleme fırsatı buldu.

Aldıkları eğitimler öğrencilerin ufuklarını genişletti

 Uzmanlar ve öğrenciler için beraber öğrenerek gelişmeyi destekleyen eğitim döneminin ardından Sakura - Gelecek Çiçek Açsın projesine katılan yaşları 12 ila 15 arasında değişen 30 öğrenci için AYDER’in Urla’daki merkez kampüsünde 8 Haziran’da bir mezuniyet ve sertifika töreni düzenlendi. Eğitimlere katılan tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte yer aldığı törene Yanmar Turkey  ekibi ve proje gönüllüleri katılırken, AYDER yetkilileri de hazır bulundu. Törende sahneye çıkan öğrenciler, aldıkları eğitimlerin kendilerine sağladığı katkılardan bahsederek bu projede yer aldıkları için büyük bir mutluluk duyduklarını söylediler.

 

 

 

Projemizi inşa ederken HANASAKA’dan ilham aldık

Öğrencilerin tarım ve toprak eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişimini artıracak geniş bir programa tabi tutulduğunu kaydeden Yanmar Turkey Kıdemli Pazarlama İletişimi Uzmanı ve Sakura Gelecek Çiçek Açsın Proje Yöneticisi Emine Akgün Akkan, amaçlarının Yanmar’ın çalışma alanları olan kara, deniz ve şehir alanlarında öğrencilere eğitimler vererek gelişimlerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Öte yandan Yanmar’ın insanlığa ve çevreye faydalı olma anlamını taşıyan HANASAKA Felsefesini, dünyada faaliyet yürüttüğü tüm ülkelerde, sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma fayda sağlayan işler ortaya koyduğunu aktaran Akkan, şu ifadeleri kullandı:

“Bugüne dek 30 başarılı ortaokul öğrencisi; tarımsal üretim, toprakla tanışma, sunum teknikleri, öğrenmeyi öğrenme, etkili iletişim, yüzme, bisiklete binme, dans gibi pek çok alanda eğitim ve etkinliğe katıldı. Bu projeyi gerçekleştirmeye bizleri iten en önemli güç ise kurum kültürümüz olan HANASAKA Felsefemizdi. HANA Japoncada “çiçek”, SAKA ise “açmak” demek. Yani kurum felsefemizin temelinde “çiçek açmak” yatıyor. Buradaki çiçek açmak; öncelikle insanın kendisine fayda sağlaması ardından da çevresine ve beraberinde topluma fayda sağlamasını ifade ediyor. Bizler de projemizin ismini HANASAKA Felsefemizden ilham alarak oluşturduk ve SAKURA – Gelecek Çiçek Açsın projesi böyle doğdu. Bu kapsamda öğrencilerin sunum becerilerinden tarım eğitimlerine, yüzmeden oryantiring’e pek çok alanda deneyim kazandıkları için Yanmar Turkey olarak çok mutluyuz. Projeyi hayata geçirmemizde büyük emekleri olan tüm paydaşlarımız çok teşekkür ederiz.”

AYDER, ÇYDD ve EÇEV güçlerini birleştirdi

2002 yılından beri dezavantajlı bireylerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik etkinlik, eğitim ve faaliyetlere imza attıklarını ifade eden AYDER Kurucusu Ercan Tutal, “Yanmar Turkey’in desteği ile gerçekleştirdiğimiz proje; yeni nesiller yetiştirerek toplum için daha iyi bir gelecek sunmayı hedefliyor. Projeyi gerçekleştirirken Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin; nitelikli eğitim, eşitsizliklerin azaltılması, sağlıklı yaşam, temiz su ve denizler ile ilgili hedeflerini içeren maddeleri referans aldık. 4 ay boyunca Yanmar Turkey’in de çalışma alanları olan kara, deniz ve şehir alanlarında 30 başarılı ortaokul öğrencisi çeşitli etkinliklerle deneyim kazandı ve eğitim aldı. 30 öğrencinin etkinliğe dahil olması için çok değerli iki kurum olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) iş birliği yaptık” dedi.

Öğrenciler doyasıya mezuniyet coşkusu yaşadı

Konuşmaların ardından Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesi kapsamında Mart-Haziran ayları arasında eğitimler alan Geleceğin Yetenekleri mezuniyet sertifika belgeleri ile armağanlarını Yanmar Turkey ve AYDER yöneticilerinden aldı. Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesinin mezuniyet töreni dans gösterileri ve katılımcıların bir arada eğlendikleri etkinlikler eşliğinde son buldu.  

 

Yanmar Hakkında

1912 yılında Japonya, Osaka’da kurulan Yanmar, 1933 yılında ilk ticari kompakt dizel motor üretimi yapan firmadır. Yanmar, kuruluşunun temel yapı taşı olan endüstriyel dizel motor üretimi ile ürün gamını, hizmetlerini genişletmeye devam etmiş ve endüstriyel ekipman üretimi konusunda uzmanlaşmıştır. Yanmar, küçük ve büyük deniz motorları, tarım makineleri ve ekipmanları, iş makinaları, enerji sistemleri, endüstriyel motorlar, marin motor ve ekipmanları, makina parça ve komponentleri sağlayıcısı olarak global operasyonlarını yedi iş kolunda sürdürmeye devam etmektedir. Karada, denizde ve hayatın her alanında yer alan Yanmar’ın ‘müşterilerinin üretim ve enerji sarfiyatı konularında karşılaştıkları zorluklara odaklanıp, gelecek için insan yaşamının değerini artıracak sürdürülebilir çözümler sunma’ misyonu, ‘Sürdürülebilir Gelecek’ sağlayabilmek için Yanmar’ın benimsemiş olduğu temel ilkedir.

 

Alternatif Yaşam Derneği hakkında

Alternatif Yaşam Derneği (AYDER), kurulduğu 2002 yılından itibaren "Engelsiz Türkiye’ye" ulaşmak için ilk adımları atmış, engelli ve sosyal dezavantajlı grupların hem üretici hem de tüketici olarak ekonomik hayata kazandırılmalarını sağlayacak bir platform haline geldi. Aynı zamanda AYDER, Birleşmiş Milletler’in “Global Compact” (Küresel İlkeler) Sözleşmesi’ni imzalayan ilk sivil toplum örgütü konumunda bulunuyor. AYDER’ın fiili kuruluş tarihi olan 2002 yılından öncesinden başlayarak; Dalmak Özgürlüktür (1997), Alternative Camp (1997), Reha Istanbul Fuarı (2004), Engelsiz Turizm(2006), ve Düşler Akademisi (2008), Düşler Akademisi Kaş(2014), Kızlar Atakta(2015), Best Buddies Turkey(2011) gibi birçok yenilikçi proje planlanmış ve hayata geçirdi.

YORUM YAP

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

NAMAZ VAKİTLERİ Tüm Vakitler
İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSI
06:10 07:40 12:33 14:55 17:16 18:40
  Takım O Av. P
1 FENERBAHÇE A.Ş. 15 13 40
2 GALATASARAY A.Ş. 15 13 40
3 MONDİHOME KAYSERİSPOR 15 8 29
4 TRABZONSPOR A.Ş. 15 8 26
5 BEŞİKTAŞ A.Ş. 15 8 26
6 YUKATEL ADANA DEMİRSPOR A.Ş. 15 6 23
7 BITEXEN ANTALYASPOR 15 6 23
8 ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 15 6 22
9 KASIMPAŞA A.Ş. 15 6 21
10 ATAKAŞ HATAYSPOR 15 4 18
11 MKE ANKARAGÜCÜ 15 4 18
12 EMS YAPI SİVASSPOR 15 4 18
13 VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK 15 4 17
14 RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ 15 4 15
15 GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 15 5 15
16 TÜMOSAN KONYASPOR 15 3 14
17 YILPORT SAMSUNSPOR 15 4 14
18 CORENDON ALANYASPOR 15 3 14
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL A.Ş. 15 3 13
20 İSTANBULSPOR A.Ş. 15 2 8
Malatya Muhabir