Ana Menü

Topçu ” İstanbul’un Fethinin Türk Ve dünya Tarihine Önemli Sonuçları Olmuştur

30.05.2022 - 17:04 Yayınlanma Tarihi
| 30.05.2022 - 17:05 Güncelleme Tarihi
A- A+

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, İstanbul’un fethinden sonra Türklerin, iki kıta arasındaki bütünlüğü ve Boğazlarda ki tam egemenliği sağladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, İstanbul’un fethinden sonra Türklerin, iki kıta arasındaki bütünlüğü ve Boğazlarda ki tam egemenliği sağladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, eski Kültür Bakanı Yalçın Topçu, İstanbul’un Fethinin Türk ve Dünya Tarihine önemli sonuçları olduğunu belirterek, “Türk tarihi yönünden; Türkler iki kıta arasındaki bütünlüğü ve Boğazlarda ki tam egemenliği sağlamış, İstanbul başkent olmuş, Türk milletinin İslam dünyasındaki gücü saygısı sevgisi artmıştır. Dünya tarihine etkileri ise; Türkler dünya siyasetinde ve Avrupa tarihinde önemli bir unsur olmuş, Bizans İmparatorluğu sona ermiştir.” dedi.

Topçu, Tarihçi-Yazar Mustafa Yenitaş ile birlikte moderatörlüğünü Bayram Özkan’ın yaptığı Kanal Avrupa’daki “Tarihe Bakış” programına katıldı.

Konuşmasına, Anavatan hasretiyle yaşadıkları ülkelerin refah ve esenliğine katkıda bulunan bütün Avrupalı Türkleri ve Kanal Avrupa izleyicilerini saygıyla selamlayarak başlayan Yalçın Topçu, İstanbul’un fethinin 569’uncu yılını kutladı ve şunları söyledi:

“Feth-i Mübin’in 569.yılı kutlu olsun.

Devleti Aliyye’nin 7. Padişahı, Avrupa’nın Büyük Türk dediği Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri; II.Murad ile Hüma Hatun’un oğlu olup, 30 Mart 1431 Edirne de doğmuş, 3 Mayıs 1481’de İstanbul’da Rahmeti Rahmana kavuşmuştur.

30 yıllık idaresinde, 2 imparatorluk, 14 devlet ve 200 ü aşkın şehir fethetmiştir.

Devrinin en büyük alimlerinden ders almış, 7-8 dil bilmesi yanında, matematik, coğrafya, astronomi, fizik gibi pek çok alanda da bilgi sahibi aynı zamanda Avni mahlası ile şiirler yazan bir hükümdardı.

Cennet mekan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri askeri dehası, büyük devlet adamlığı ve entelektüel kişiliğiyle tarihin en büyük liderleri arasında yer almıştır.

9 yaşında hafız,12 yaşında padişah oluyor.  ‘Ya ben İstanbul’u alacağım ya da İstanbul beni’ diyen ve 21 yaşında İstanbul’u fethederek Peygamber Efendimizin hadisine mazhar olup Fatih unvanını alıyor, Ortaçağı kapatıp, insanlığı, yeni bir çağ ile buluşturuyor.

İstanbul, tarih boyu pek çok devlet tarafından defalarca kuşatıldı fakat Fatih Sultan Mehmed Han’a kadar hiç kimse bir sonuç alamadı.

53 GÜN SÜREN YOĞUN KUŞATMA

Kırımoğlu “Savaşın Kırım’a Geçme İhtimali Var”

6 Nisan’da başlayıp 29 Mayıs 1453 tarihine kadar 53 gün süren yoğun bir kuşatmanın sonucunda o zamanki adı Konstantinopolis olan İstanbul feth edildi Bizans imparatorluğu sona erdi.

İstanbul’un Fethinin Türk ve Dünya Tarihine önemli sonuçları olmuştur:

Türk tarihi yönünden; Türkler iki kıta arasındaki bütünlüğü ve Boğazlarda ki tam egemenliği sağlamış, İstanbul başkent olmuş, Türk milletinin İslam dünyasındaki gücü saygısı sevgisi artmıştır. Devlet-i Aliyye de ‘Yükselme Dönemi’ başlamış, devlet imparatorluk haline gelmiş, ticaret yollarının İpek Yolu dahil denetimi Türklerin eline geçmiş, II. Mehmet “Fatih” unvanını almış, Avrupa da ki ilerleyiş hızlanmıştır.

Dünya tarihine etkileri ise; Türkler dünya siyasetinde ve Avrupa tarihinde önemli bir unsur olmuş, Bizans İmparatorluğu sona ermiştir. Fetih sırasında kullanılan topların güçlü surları yıkabileceği görülmüş, derebeylikler yıkılmış, krallıklar devri başlamıştır. Ortaçağ sona ermiş, Yeniçağ başlamış yani çağ kapatıp çağ açmıştır.

Avrupalılar ilk kez İstanbul’da elçilikler kurmaya başlamış,

Avrupa’da Coğrafi Keşifler ve Rönesans süreci hız kazanmıştır.

İNSANLIK TARİHİNE SİLİNMEZ BİR NOT

‘Biz toprаklаrı değil gönülleri feth etmeye gidiyoruz.’ diyen Büyük Türk Fаtih Sultаn Mehmet Han, fetih ile birlikte sadece imparatorlukları ve şehirleri değil, aynı zamanda her dilden, her dinden, her ırktan gönülleri de, Türk samimiyeti, Türk hoşgörüsü, Türk diğerkamlığı, Türk adaleti, Türk kahramanlığı ve Türk merhametiyle feth etmiş, fethin bir fütuhat, ihya, imar, refah ve esenlik olduğunu insanlık tarihine silinmez bir not olarak düşmüştür.

Allah(CC) ondan ve kahraman ceddimizden razı olsun İNŞALLAH.”

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.