Ana Menü
08.06.2022 - 14:03 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Yeşilyurt ilçesi Toprak tepe mahallesinde bulunan arası sulaması için yapılan ana sulama kapakları önünde bir araya gelen Dilek Mahallesi, Toprak tepe, Sütlüce mahalle sakinleri arazilerini ve arazilerini sulayamadıkları gerekçesiyle isyan etti.

Yeşilyurt ilçesi Toprak tepe mahallesinde bulunan ve buradan birçok mahallenin arazi sulamasının dağıtımı yapılan bölgede Dilek Mahallesi, Toprak tepe, Sütlüce mahalle sakinleri bir araya gelerek ‘arazilerine su verilmediği’ gerekçesiyle tepki gösterdiler.

Bölgeye jandarma ekipleri sevk edilirken, ilçe jandarma komutanın bölgeye gelmesiyle tansiyon yükseldi. Jandarma mahalle sakinlerine bağırarak eylemlerine son vermek istedi. Mahalle sakinleri hakları olan suyu almadan gitmeyeceklerini söyleyerek eylemlerine devam ederek, jandarmanın tutumuna tepki gösterdi. 

“suyumuzu istiyoruz”

Sulama sıkıntısı ile ilgili bilgi veren ve mahalle sakinleri adına tepkileri dile getiren Mehmet Kızıl; “Bu kanal 60 yıllık bir kanal. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı çekmedik.  Bu su 5-6 mahalle yaklaşık olarak 20 bin dönüm arazi sulaması yapan bir sulama. Bugün gelmişler daha sulama başlamadan diyorlar ‘hiç su yok’ arazide mahsullerimiz kuruyor, adamlar sularımız kesiyorlar. Daha kuraklık yok, Temmuz ayı gelmemiş, daha Haziran’ın başındayız. Burada dönüşümlü olarak devamlı suyun akmasını istiyoruz.” dedi. 

“tenezzül edipte gelen yok”

Başka bir mahalle sakini ise yetkilileri aradıklarını ama karşılık alamadıklarını ifade ederek; “Battalgazi sulama birliği başkanlığına kadar, DSİ’ye kadar aradık. Saatlerdir burada bekliyoruz. Bize diyorlar ki, ‘DSİ binasına gelin orada konuşalım. Tenezzül edipte buraya gelmiyorlar. Buradaki sulama suyunu içme suyu diye depolamaya almışlar. Beydağ’ının neresine vurulsa oluk oluk su akıyor gidip oralardan su çıkarmıyorlar, Sulama suyunu içme suyu diye MASKİ’ ye satıyorlar. Biz hakkımızı istiyoruz. Bu su hiçbir zaman kesilmeyecek. Gerekirse kanalı yıkacağız yine de buradan ayrılmayacağız. Ödeme zamanı bir gün dahi geçtiğinde direk mahkemelik oluyoruz. Sorumluları burada görmek istiyoruz.” İfadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.