Ana Menü
12.05.2022 - 16:20 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Malatya Tabipler odası başkanı Sezai Demirel, Malatya’nın sağlık hizmetleri açısından şanslı bir il olduğunu ve bu yönüyle pandemiyi en ucuz atlatan iller arasında yer aldığını ifade etti.

Malatya gazeteciler cemiyeti (MGC) yönetimi tarafından Malatya tabipler odasına seçilen Sezai Demirel ve yönetimine hayırlı osun ziyareti gerçekleştirdi. 

Ziyarette ilk olarak bir değerlendirme yapan MGC başkanı Vahap Güner; “Malatya tabipler odası başkanlığına seçilen Sezai Demirel ve arkadaşlarına hayırlı olsun demek için geldik. Sezai hoca 40 yıldan buyana devlet hastanesinde, bürokraside uzun yıllar sağlık sektörüne hizmet etmiş değerli bir hekim arkadaşımız. Bu nedenle de tabipler odasına güç katacağına inanıyoruz.” dedi.  

“HER ZAMAN DESTEK OLDULAR”

Cemiyet üyelerinin her zaman kendisine destek olduğunu ifade eden Malatya Tabipler odası Başkanı Sezai Demirel ise;“Bende değerli başkanım Vahap Güner’e ve yönetimindeki arkadaşlarına bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Onların desteğini daha önceki yıllarda hep arkamda hissettim. Burada da hissedeceğimden eminim. Bu bir ekip çalışmasıdır. Malatya kamu yararına elimizden ne geliyorsa sağlık açısından hep beraber yapacağımıza inancım tamdır.” dedi.

 “ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ÇIKAMAYACAK”

3600 Ek gösterge ile sağlıkta şiddete yönelik değerlendirmelerde bulunan Demirel; “Yasanın görüşülmeye başlanacağı söylendi. Biz bu yasayı bekliyoruz. Büyük ihtimalle genel bütçede doktorların alacağı katkı payı artacak ve bu emekliye yansıyacak. Bu güzel bir olgu. Sağlıkta şiddet içinde, sağlıkçılara saldırı suçları ‘katalog suçlar’ dediğimiz kapsama alındı. Katalog suçlar adam öldürmeyle eş değer. Doktora, sağlıkçıya saldırıp elini, kolunu sallayarak geri dönüşler olmayacak.” diye konuştu.

YURT DIŞI GÜNDEMİ

Bazı doktorların yurt dışına çıkması konusunu da gündemine alan Demirel; “Yurt dışına gidişler bana göre bazı gençlerin ekonomik kaygılarından kaynaklanıyor. Ama dediğim bu yasalardan sonra bunun azalacağına ben inanıyorum. Bizim 2 döner sermaye var biri sabit, biride performansa bağlı. Bu ikisinin de artışını sayın cumhurbaşkanımız müjdeledi. Bu ikisi de artarsa bu yurt dışı gidişlerin azalacağı, hatta kesileceğini tahmin ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

“MALATYA ŞANSLI BİR İL”   

Sağlık donanımı açısından Malatya’nın şanslı olduğuna işaret eden Demirel; “Malatya sağlık anlamından şanslı bir il. Pandemi döneminde diğer illerle kontak halindeydik. Bunu en ucuz atlatan illerden birisi biziz. Hastane konusunda hiçbir sıkıntımız yok. 2 büyük eğitim ve araştırma hastanesi, yeni yapılan Battalgazi devlet hastanesi. Bunlar hep bir şanstır. Başkalarını bilmem ama ben özel hastanelerinde burada büyük bir yük kaldırdığına inanıyorum. Özellikle yoğun bakım olarak.” Şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.