Ana Menü

“Saadet Partili Canbay Muhabir TV’ye Gündemi Değerlendirdi”

05.07.2022 - 15:29 Yayınlanma Tarihi
| 05.07.2022 - 15:30 Güncelleme Tarihi
A- A+

Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay, Gelir dağılımında adaleti sağlayarak, refahı yaygınlaştıracağız.

“Saadet partisi Malatya İl teşkilatı yoluna güçlü bir şeklide devam ediyor” ifadelerini kullan Başkan Canbay Biz böyle bir imkan verdiğiniz için teşkilatım adına ben teşekkür ediyorum. Bu arada bütün hemşerilerimizi selamlıyorum. Hafta sonu kutlayacağımız kurban bayramını ’da tüm Malatyalılara ve İslam alemine hayırlar getirmesini cenabı hak dan niyaz ediyorum. Biliyorsunuz kısa zamanda il başkanlığına getirildim. Teşkilatımız vardı ama eksikliklerimiz vardı, eksikliklerimizi tamamla konusunda ve kongresi yapılmamış ilçelerimiz var onları yapıyoruz şu an. Kurulmamış bir tane ilçemiz var onun için de tüm gayretimizle çalışıyoruz. Daha önceki çalışmalarımızdan dolayı da vatandaşlarımız memnun. Tabi eksiklerimiz var ama bunu minimum seviye indirmeye çalışıyoruz.

“Asgari ücretle geçim zorlaştığını belirten ”Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay Askeri ücret hak ettiği yerde değil. 2002 yılında asgari ücretle 7 tane çeyrek alabiliyorken, bugün 5500 yapılmış olmasına rağmen hala 3.2 çeyrek alabiliyoruz. Biz ne kadar doları sevmesek’ de ihracat-ithalat tamamen dolar üzerinden yapılıyor. 2002 den beri alım gücü yarı yarıya düşürülmüştür. Enflasyonun %78 kürsüden düşünürsek zor. Market alışverişinden de bunu görüyoruz. Geçen sene 30-35 liraya aldığınız çay bu sene 75-80 lira, şeker 25-30 lirayken bu sene 80-90 liraya kadar yükselmiş durumda. Enflasyonun çok ciddi arttığını buradan görüyoruz.  O yüzden asgari ücret yeterli değil. Kirayı da düşünecek olursak 5500 lirayla geçim zor. Market alışverişini hepimiz yapıyoruz ve üzülüyoruz. Marketçiler de bu durumdan şikâyetçi. Fiyatlar sürekli değiştiği için. Bir ekmek bile 4 lira oldu. Türkiye’nin başka yerlerinde 6-7 lira olduğu söyleniyor.  Yani ekonomi iyi yönetilmiyor. Türkiye’nin gücü var ama doğru yerlerde kullanılmıyor, yanlış yatırımlar yapılıyor. Bu yüzden Türk lirası faize gidiyor. Faize giden parayı vatandaşımıza aktarmamız lazım. Ya hizmet ya da para olarak döndürmemiz lazım. Biz bunu 1997 yılında referandum hükümetinde yaptık ve 1 lira dışardan borç almadan. Vatandaşa verdiğin para market alışverişinden dolaylı olarak vergi olarak tekrar dönüyor. Bu döngüyü tekrar sağlamak lazım dedi.

“Festivallere karşı değiliz”

Festivaller illerin tanıtılmasında önemlidir rol almaktadır festivaller yerine göre yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Canbay tanıtım yapılsın ama. Belediyeler hizmet yapamaz durum ’da iken hizmet yapamayacak duruma getirmeleri veya ciddi paralar harcamışlarsa. Vatandaşlarımıza hizmet olarak kullanılması gerekirken Belediyelerin bütçesinden çıkmasın kentimizde yaşayan hem şehirlerimize hizmet olarak yansısın Festivallere karşı değiliz ancak sponsor karşılığında yapılmasından yanayız  şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
TAHA OSMANLIOGLU

Gelecek saadetle gelecek..

05 Temmuz 2022 Salı 16:49

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.