Ana Menü

Merhaba rahatsız ediyorum ama bir sayfada sizin adınıza igrenç bir paylaşım yapmışlar bu olaydan haberiniz varmı

24.07.2022 - 13:25 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Şeklinde bir mesaj gönderilerek öncelikle iyi niyetli bir şekilde size haber veriliyormuş izlenimi yaratılıyor.

Bu mesajlarla oluşturulmak istenense sizi panikletmek ve hakkınızda yazılan bu şikayetlere ulaşmak istemenizi sağlamak. Mesajlar özellikle çok takipçili hesaplar tarafından çok dikkate alınıyor çünkü binlerce kişinin takip ettiği hesapların sahipleri beğeniyle olduğu kadar eleştiriyle de karşı karşıya kalıyor.
Hal böyleyken hakkında şikayet var, bir sürü kişi sizin hakkınızda kötü şeyler yazmış gibi bir mesaj almak kullanıcılarda bir korkuya, meraka yol açıyor. Böylece birinci aşama karşı taraf için başarıyla tamamlanmış oluyor.

İkinci aşamada sizin mesajı görüp dönmeniz bekleniyor. Eğer bu yorumlar nerede? Hangi platformda? Şeklinde bir cevap verirseniz size hemen burada şikayet edilmiş denip bir link gönderiyorlar. İşte esas dolandırıcılık da bu aşamada devreye giriyor.

Hakkında kötü yorumları görmek isteyen ve maalesef böyle bir dolandırıcılık yönteminden haberdar olmayan kullanıcılar da linke tıklayarak hemen habere ulaşmaya çalışıyor.

Ancak gönderilen linkler tamamen kurgulanmış linkler ve sizden Instagram adınızı yazmanızı istiyor.

Burada kullanıcı adını yazarak hakkındaki habere ulaşmaya çalışan kişiye bir sonraki adımda da şifre bilgileri sorularak hesabı ele geçirmeye çalışıyorlardı ancak son zamanlarda izledikleri yöntemle artık siz hiçbir bilginizi istemeden de sadece linke tıkladığınızda hesabınızı çalabiliyorlar. Bu sebeple artık çok daha dikkatli olmanızı bu tür mesajlarda hiçbir linke tıklamamanızı öneririz.

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.