Ana Menü

Malatyalı genc yazılımcı başarıdan başarıya koşuyor

30.05.2022 - 17:40 Yayınlanma Tarihi
| 30.05.2022 - 17:45 Güncelleme Tarihi
A- A+

6 yaşından beri teknolojiye ilgisi olduğunu ve 10 yaşından beri yazılım geliştirdiğini söyleyen 18 yaşındaki lise öğrencisi Mustafa Mir Ömer Kalkan,

Apple tarafından düzenlenen Swift Student Challange yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan 8 kişiden birisi olmaya hak kazandı. 

10 yaşından beri yazılım geliştirdiğini söyleyen genç yazılımcı Mustafa Mir Ömer Kalkan, başarıdan başarıya koşuyor. Türkiye’de ve Dünya’da gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda elde ettiği derecelerle ön plana çıkan Malatyalı genç yazılımcı, ileride gençlere örnek olan bir yazılımcı olmak istediğini söyledi. Kalkan, genç yaşta elde ettiği başarılarıyla işine daha fazla motive olduğunu ve bu işi gönülden yaptığını belirtti. 

“En Genç Finalist Olmanın Gururunu Yaşadım” 
2019 yılında, Turkcell GNÇ Bi’ Fikir yarışmasında binlerce kişi arasından 3. olmaya hak kazandığını ve yarışmanın en genç finalisti olduğunu belirten Mustafa Mir Ömer Kalkan bu proje hakkında bilgiler verdi. Genç Kalkan; “Öncelikle Turkcell'in düzenlemiş olduğu  bu yarışmadaki en genç finalist olmanın gururunu yaşadım. Burada geliştirmiş olduğum projem, WhatsApp’ta anlık mesajlaşma uygulamaları için sesli mesajlaşma özelliğini daha eğlenceli ve kullanışlı hale getiren bir yazılımdı. Bu proje sayesinde kullanıcılar sesli mesajları karşı tarafa gönderirken kendi seslerini bir süper kahramana, bir uzaylı ya da bir hayvan sesine benzeterek eğlenebileceklerdi. Ayrıca bu yazılımın daha sonra patentine de başvurdum.” dedi. 

“Teknofest Akıllı Ulaşım Yarışmasında Lise Kategorisinde 5. Oldum”
2021 yılında Teknofest Akıllı Ulaşım Yarışmasında, lise kategorisinde elde ettiği Türkiye 5.’liği hakkında da bilgiler veren Mir Ömer Kalkan; “Teknofest'teki projem toplu taşıma araçlarında ve otomobillerde, korona ve benzeri virüsleri otomatik olarak algılayan, içerideki hava kalitesinin düştüğünü algılayınca UV ışınları ve özel fan teknolojisiyle aracın içindeki korona ve virüsleri yok eden akıllı bir havalandırma sistemiydi. Sistem ayrıca içeride bebek veya evcil hayvan unutulması durumunda çalışarak canlı ölümlerini de önlüyordu. Bu yarışmada da bu projemle lise kategorisinde 5.’liğe layık görüldüm.” İfadelerini kullandı.

“App Store’de Toplamda 4 Tane Mobil Uygulamam Yayınlandı” 
Mobil uygulamalarda geliştirdiğini ve şu ana kadar App Store’de toplamda 4 tane mobil uygulamasının yayınlandığını söyleyen Mir Ömer; “Bu uygulamaların ilk 3'nü yayınlarken 18 yaşından küçük olduğum için babamın hesabından yayınlamıştım. Son uygulamamı kendi hesabımdan yayınladım. İlk uygulamam kullanıcıların gittikleri yerleri anı olarak kaydedebileceği bir uygulamaydı. İkinci uygulamam toplu taşıma araçlarında oynanması için yaptığım basit bir oyundu. Üçüncü uygulamam içinde onlarca İngilizce radyo barındıran bir radyo uygulamasıydı. Son uygulamam ise öğrencilerin ve beyaz yakalıların girdikleri İngilizce sınavlarında, İngilizce yazma becerisini geliştiren bir uygulamaydı. Kullanıcı uygulama içindeki örnek soruları ve örnek cevapları inceleyerek kendi cevaplarını yazabiliyor ve cevaplarını uygulamayı kullanan diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor, başka kullanıcıların yazdıkları cevapları yorumlayıp diğer kullanıcılara hatalarını gidermesinde yardımcı olabiliyordu.  Bu sayede akran öğrenimi metodu ile kullanıcılar birbirlerine yardım ediyordu. Bu uygulamam şu anda Dünya’da 50'den fazla ülkede kullanıcılar tarafından da kullanılmakta. Açıkçası Bu uygulamaları başlarda hobi olarak geliştiriyordum. Ama sonradan yaptığım uygulamaların daha fazla insana fayda sağlamasını istedim ve uygulamalarımı App Store'da yayınlamaya başladım. Uygulama geliştirmeyi tamamen internetten öğrendim kimseden destek almadım.” dedi. 

3 Patent Başvurusunda Bulundum 
Yapmış olduğu bazı projeler için patent başvurusunda da bulunduğunu kaydeden Mir Ömer; Toplamda 3 patent başvurusunda bulundum. İlki WhatsApp, Bip gibi mesajlaşma uygulamalarındaki sesli mesajlaşma özelliğini çok daha eğlenceli ve kullanışlı hale getiren bir yazılımdı. İkincisi Teknofest'te yarıştığım koronavirüs vb. virüslere karşı yapay zekâ, UV ışınları ve özel fan teknolojisiyle koruma sağlayan akıllı bir havalandırma sistemiydi. Üçüncüsü ise aşıların taşınmasını çok kolay ve ucuz hale getiren ve aşıların taşıma esnasında bozulma ihtimallerini düşüren taşınabilir akıllı bir soğutucuydu. Şu anda bu 3 patent başvurumun inceleme aşaması devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

“Türkiye’den Seçilen 8 Kişi Arasına Girdim” 
Apple tarafından düzenlenen Swift Student Challange yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan 8 kişiden birisi olarak seçildiğini söyleyen Mir Ömer; “Apple her yıl yeni yazılımlarını tanıttığı WWDC etkinliğinden önce, Dünya'daki yazılım ve teknoloji alanındaki yetenekli öğrencileri seçtiği Swift Student Challenge adında bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya Dünya'nın her tarafından Swift yazılım dilinde yazılım yapabilen öğrenciler katılabiliyor. Swift Student Challenge'ı kazanmak geliştiriciler arasında çok önemli bir olay olduğu için yarışmaya katılım ve rekabet çok üst düzeyde oluyor. Ben de bu sene insanlara, akıllı telefonlarında güvenli yazılım kullanmanın önemini anlatmak için bir akıllı telefon simülatörü tasarladım. Projem ile Dünya'da bu yarışmayı kazanan az insandan biri olarak, ayrıca Türkiye’den seçilen 8 kişi arasına girerek ülkemi temsil etme fırsatı buldum.” dedi.  

Kalkan ilerde Dünya çapında bilinen bir yazılımcı olarak, Türkiye'deki gençlere örnek olmak istediğini söyledi. Bu yolda özellikle Selçuk Bayraktar ve Aziz Sancar'ı örnek aldığını da ekledi.

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.