Ana Menü

Malatya’lı fotoğraf sanatçısı Hayırlı, TARSİM fotoğraf yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı

31.05.2022 - 19:32 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Kısa adı TARSİM olan Tarım Sigortaları Havuzu tarafından düzenlenen 7. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı.

 Malatyalı fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Alişan Hayırlı’nın “İlaçlama” adlı eseri, Türkiye çapında yaklaşık 3.000 fotoğrafın arasında üçüncülük ödülüne layık görüldü ve 5 bin liralık ödülün sahibi oldu. 
Dünyada birçok ülke, ülkemizde 60’a yakın şehir ve Malatya’da 400’ün üzerinde köy gezip ağırlıkla manzara fotoğrafları çeken, Malatya’nın doğal güzelliklerini tanıtan Gazeteci-Fotoğraf Sanatçısı Alişan Hayırlı, yarışmada dereceye giren fotoğrafı nasıl çektiği konusunda açıklamalar yaptı. Hayırlı, “Çiçek mevsimi idi. Kayısı çiçekleri her tarafı sarmış, Malatya adeta beyaz gelinliğe bürünmüştü. Fotoğraf sanatçısı Ramis Akar ile birlikte Malatya’nın en güzel kayısı bahçelerinden biri olan Pütürge karayolu üzerindeki Orduzulu Adil Taştekin’e ait bahçeye gittik. O sırada ilaçlama yapılıyordu. Doğal ve rastlantı sonucu bu fotoğrafı çektik.” dedi. Yarışmaya fotoğraf sanatçısı arkadaşı Ramiz Akar’ın teşviki üzerine katıldığını anlatan Hayırlı, “Ramis yarışmaya kendi çektiği pozu göndermedi. Bu senin hakkın, sen iyi bir kadraj yakalamışsın dedi. Bunun üzerine kendisi teknik işlemleri yapıp yarışmaya gönderdi. Bu ödül ve taktir Ramis Hocamıza aittir.” şeklinde konuştu. 
İlaçlama sırasında bahçe sahiplerini yönlendirmediklerini ve doğal bir şekilde çektiklerini bildiren Hayırlı, fotoğraf üzerinde ise oynama yapmadıklarını söyledi. Bu yarışmayla birlikte Malatya’nın ve kayısının tanıtımına bir nebze de olsa katkıda bulunduklarını belirten Hayırlı, “Bu ödülü hocam Ramis Akar’a armağan ediyorum” diye ekledi.

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.