Ana Menü

Kurban nasıl seçilir

13.06.2022 - 21:13 Yayınlanma Tarihi
| 15.06.2022 - 20:12 Güncelleme Tarihi
A- A+

Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli.

Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde Veteriner Hekim Mehmet Erkan Doğan, birtakım gözlemlerle hayvan seçiminin kolaylı olabileceğini ifade ederek, kurbanlık hayvan alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlarda vatandaşlara uyarılarda bulundu.
  Bayramın yaklaşmasıyla pazar yerlerine gelmeye başlayan kurbanlık hayvanların fiyatı bölgelere ve hayvanın cinsine göre değişiklik gösteriyor. Bu yıl küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarının 2 bin 600 liradan başladığı büyükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarının da kilo durumuna göre 30 bin TL ile 55 bin TL arasında değiştiği ifade ediliyor. Uzmanlar kesilecek olan kurbanlık hayvanların dini ve etik açıdan sağlıklı olması gerekliliğini vurgulayarak basit gözlemlerle vatandaşların hayvan seçimini kolaylaştırabilecek lerini ifade etti.    Hayvanda Küpe ve Kayıt Önemli
Veteriner Hekim Doğan, kurbanlık seçiminde en önemli husus un hayvanın sağlık durumu olduğunu söyledi. Doğan “Vatandaşlarımız kurbanlık olarak almayı düşündükleri hayvanların önce resmi kulak küpesi olup olmadığına bakılmalıdır. Hayvanın kulağındaki küpe ile hayvana ait bir takım bilgileri sorgulanabilir. Daha sonra hayvan tepeden tırnağa bir gözlemlenmelidir. Hayvan çok zayıf olmamalı, kılları düzgün ve parlak olmalı yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı. Pis kokulu ishali ve burun akıntısı, topallık, öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı. Bakıldığında hayvanın bir albenisi olmalı” şeklinde konuştu.
Yaş tayininde dişlere bakılabilir.
Hayvanın dini açıdan kurbanlık olabilmesi için küçükbaşlarda 1 yaşını, büyükbaşlarda da 2 yaşını doldurmuş olması gerektiğini hatırlatan Veteriner Hekim Mehmet Erkan Doğan “Dişlerden hayvanların yaş tayininde özellikle alt çenede bulunan öndeki 2 süt dişinin düşerek yerine kalıcıların gelmiş olması koyun, keçide 1 yaşını doldurmuş olduğunu,  sığır cinsi hayvanlarda da 2 yaşını doldurmuş olduğunu gösterebilir. Ancak bu kesin ölçü değildir. İki yaşını doldurduğu halde kapak atmayan hayvanların olduğu bilinmektedir şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.