Ana Menü

Kırımoğlu “Savaşın Kırım’a Geçme İhtimali Var”

30.05.2022 - 17:02 Yayınlanma Tarihi
| 30.05.2022 - 17:03 Güncelleme Tarihi
A- A+

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Bingöl Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Feyzi Berdibek, dün Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşme

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Bingöl Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Feyzi Berdibek, dün Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmede, Ukrayna’daki savaş ve Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durum ele alındı. Daha sonra Kırımoğlu, görüşmede ele alınan konuları, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgali ve Rus işgali altında bulunan bölgelerdeki durumu Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Kırımoğlu, savaşın seyrine bakıldığında Kırım’a doğru geçme ihtimalinin olduğunu kaydetti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Bingöl Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Feyzi Berdibek ile görüştü. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşmede, Ukrayna’daki savaş ve Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durum ele alındı. Ayrıca taraflar, savaştan Türkiye’ye kaçan sığınmacıların durumunu ve Rusya’nın Ukrayna’dan çaldığı tahıllarının yasa dışı yollarla Türkiye’ye getirilmesi konusunu ele aldı.

Türkiye’deki görüşmeleri hakkında Kırım Haber Ajansına konuşan Kırımoğlu, Çankaya Köşkü’nde yapılan görüşmenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgali, Rus işgali altında bulunan bölgelerdeki durumu değerlendirdi.

“SAVAŞ BAŞLADIKTAN SONRA KIRIM’DAKİ BASKILAR ARTTI”

Rus işgali altındaki Kırım’daki Kremlin kontrolündeki mahkeme, 3 Kırım Tatar avukat hakkında hapis cezası kararı aldı. Bu konuyu ve Kırım’daki son durumu değerlendirir misiniz?

Rusya, Kırım’ı işgal ettiği 2014’ten beri Kırım’daki baskılar durmadan devam ediyor. Fakat geniş çaplı işgal başladıktan sonra baskılar arttı. Kırım Tatarlarını kontrol aldılar, uyarılar yaptılar. Savaşa karşı veya Ukrayna yanlısı bir şeyler yazarsanız veya söylerseniz cezalandırılırsınız diyerek tehdit ettiler. Bir sebep olmadan insanları hapse atıyorlar. Örneğin Zair Smedlayev, Abdureşit Cepparov, şimdi ise avukatları alıkoydular. Avukat statüsünde olan insanlar kolay kolay hapse atılmaz. Ama Rusya’yı hiç bir şey durdurmuyor.

Şu anda Kırım Tatar halkının durumu ne? Savaş konusunda ne düşünüyorlar?

Topçu ” İstanbul’un Fethinin Türk Ve dünya Tarihine Önemli Sonuçları Olmuştur

Kırım’da yaşayan insanlarla görüşüyorum. İnsanlar huzursuz. Savaşın Kırım’a geçme ihtimali var. İnsanlar korkuyor. Haklılar da, korkmak için sebepleri var. Rusya Karadeniz’den, Akyar (Sivastopol) yakınlarından füze atıyor. Savaşın kurallarına göre bizim (Ukrayna’nın) de füze atılan noktaları vurma hakkımız var. Ama şu ana kadar bu mesafeye ulaşabilecek silahlarımız yoktu. Ancak, yakında olacak. ABD’den 300 kilometre menzilli füzeler gönderilecek. Bu desteğin bir kısmı Ukrayna’ya ulaştı. Yani yakın zamanda imkanlarımız daha geniş olacak.

Rus işgali altında bulunan Herson bölgesini işgalcilerden temizledikten sonra Kırım’ın sınırına gelerek Rusya’nın pozisyonlarını vurabiliriz ama şimdilik biraz zor. ABD’nin gönderdiği füzeler Ukrayna’ya ulaştıktan sonra cephedeki durum biraz değişecektir.

  

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.