Ana Menü

CHP 19 Mayıs Kutlamalarına Çelenk Sunma İle Başladı

19.05.2022 - 19:59 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Örgütü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunumu yaptı.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz'ın yanı sıra, Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları, parti üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan tören sonrası günün anlam ve önemi hakkında konuşan CHP İl Başkanı Enver Kiraz," 

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. 19 Matyıs aslında bu ülkede bağımsızlık ve özgürlük için ilk güçlü adımın atıldığı tarihi ve önemli bir gün.

Mustafa Kelam Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile 7 düvel tarafından işgal edilmiş vatan toprakları için kurtuluş savaşının başladığı gündür. 19 Mayıs aslında bu ülkede her şeyin temelidir. 19 Mayıs kurtuluşumuzun, bağımsızlığımızı, yeniden bir ülkenin küllerinden doğuşunun temelidir.

1922’de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” denilerek açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin temelidir. 29 Ekim 1923’de kurulan Laik, Demokratik, Sosyal, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramının temelidir. Cumhuriyet Halk Partisinin, Atatürkçü Düşünce Derneğinin temelidir. Hepimiz bugün konuşabiliyorsak o harçta 19 Mayıs’ın harcı var 19 Mayısın karşımı var.

Hepimiz biliyoruz ki yoksulluk için olan bir ülkenin inançlı bir şekilde, bütün unsurları ile mücadele ederek b ir kahramanlık destanına imza attığı ve o imzanın aslında başladığı gündür. Bu anlamda 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak hem Kurtuluş Savaşını başlatarak zaferle sonuçlandıran hem de yeni bir cumhuriyeti, yeni bir Devleti bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde saygı ile eğiliyoruz.

Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte mücadele vermiş bütün şehitlerimizi bir kez daha şükranla anıyoruz.

19 Mayıs aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün değimi ile onun doğum günüdür. aslında hepimizin doğum günü 1919’dur. Dolayısı ile 1919’da o adım atılmasaydı bu konuşmaları, Mustafa Kemal Atatürk’ü anmayı ve Gençlik ve spor Bayramımızı elbette ki kutlayamazdık.

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum gününü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü, bu ülkede yaşayan herkesin dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun bir bütün olarak kurmuş olduğu bu Cumhuriyetin doğum gününü de yürekten kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ı her fırsatta gençliğin önemini vurgulayarak aslında gençlik tanımı ile genç beyinleri de tarif etmiştir ve bugünü gençliğe armağan etmiştir. Dünyada belki de eşi benzeri olmayan şekilde 23 Nisan’ı çocuklarımıza, 19 Mayıs’ı gençlere ülkenin teminatı olan geleceğimize armağan eden büyük bir lidere sahibiz. Bunun elbette ki onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik tanımına baktığımızda o genç beyinlerden, genç zihinlerden ülkemizi geleceğe taşıyacak o yüreklerden bahsediyor. 19 Mayıslarda yaşımız 80’de olsa hepimiz 18 yaşında olacağız. Hepimiz o gençlik zihni ile ülkemizi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği şekilde geleceğe emin adımlar ile hep birlikte taşıyacağız." dedi. 

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.