Ana Menü

Baro başkanı Onur Demez'den 19 Mayıs

19.05.2022 - 19:23 Yayınlanma Tarihi
| 19.05.2022 - 19:25 Güncelleme Tarihi
A- A+

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı münasebeti ile toplanmış bulunmaktayız.

Ulusal  Kurtuluş  Savaşımızın ilk  adımı  olan 19 MAYIS  1919 Tarihi; Dünya da başarıya  ulaşmış, güçlü devletlerin güçsüzleri sömürüsüne karşı; ilk ve önder mücadelenin başlangıç noktasıdır.

 

19 Mayıs, Türk Milletinin sönmeyen ve hiç sönmeyecek bağımsızlık meşalesidir. Tam 103 yıl önce Samsun’da milli mücadeleyi başlatan bu meşale, milletimizden aldığı ilham ve destekle kurtuluş mücadelemizin işaret fişeği olmuştur.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu meşalenin ışığında milli mücadelenin Amasya’da yol haritasını çizmiş, Erzurum ve Sivas’ta kutlu hedefine kitlenmiş, Ankara’da TBMM’nin açılmasıyla birlikte gücüne güç katmış ve 29 Ekim 1923’de milli mücadeleyi Cumhuriyetle taçlandırmıştır.

 

Bugün Milli Mücadelemizin işaret fişeği olan bu önemli adımın 103. yıl dönümünü kutluyoruz.

 

Ordusunu, silahını, erzakını, temsilcilerini, önderlerini, milletin el ele, omuz omuza yarattığı bir mucizenin adıdır Mayıs! Ambarındaki zahiresini, ayağındaki çarığı, sırtındaki giyimini, ahırındaki koşumunu, gelinlerin boynundaki takıları, genç kızların sandığındaki çeyizlerini, Mehmetlerin soylu kanını analarının ak sütü gibi helal ettikleri bir kutsal kavganın sonunda kazanılacak İstiklal’in başlangıcıdır 19 Mayıs!

 

Bu duygu ve inançla; Cumhuriyeti gençlerimize emanet eden, 19 Mayıs’ı da gençlerimizin bayramı yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Malatya barosu olarak milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, Aziz şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan, 19 Mayıs’ın 103. yılında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz!

 

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.