Ana Menü

200 bisikletli Malatya tarihini tanımak için Malatya’da

22.07.2022 - 16:21 Yayınlanma Tarihi
A- A+

Festival programı kapsamında Beydağı Tabiat Parkı’nda kamp alanı oluşturan bisikletçileri Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Ziyarete bazı sivil toplum kuruluşları da katılım sağladı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu, Malatya Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği işbirliğinde Malatya’nın tarihi ve kültürel mekânlarının tanıtılmasına katkıda bulunmak amacıyla “Tarih ve Medeniyetin Kalbine Yolculuk Malatya Uluslararası Bisiklet Festivali” düzenlendi. Almanya, Hollanda başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından yüzlerce bisiklet sever festivale katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilimize gelen bisikletçilerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, doğa, yeşil ve daha temiz bir Malatya için Büyükşehir Belediyesi olarak çok büyük çalışmalar yaptıklarını, Malatya’nın yeşil dokusunu her geçen gün daha da genişleterek kentimizin daha yaşanılabilir bir şehir olması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Küresel ısınma konusuna da değinen Gürkan, özellikle fosil yakıtları, çevresel etkilerini azaltmak ve buna katkı sağlayacak yeni ulaşım modellerinden birinin de bisiklet olduğunu vurgulayarak, “ Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak insanımızı bisiklet ulaşımına teşvik etmek amacıyla gerek bisiklet yolları, gerekse de belirli merkezlerdeki kurmuş olduğumuz bisiklet istasyonları ile hem hizmet üretiyoruz hem de bu konu ile ilgili bir farkındalık oluşturuyoruz” dedi.

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, gelen misafirleri Malatya’nın tarihi ve kültürel değerleri ile buluşturmak üzere bir festival düzenlediklerini, bu kapsamda Malatya’mızın kadim tarihini Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen konuklarımıza aktarmak istediklerini söyleyerek bisiklet festivalinin de buna vesile olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)

2015 © 2022 Tüm Hakları Saklıdır. Malatya Muhabir | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.