gözdelazer
Final Okulları
 • Hamza hamzaoğlu; Golü bulduk fakat skoru koruyamadık
  Hamza hamzaoğlu; Golü bulduk fakat skoru koruyamadık
 • YMS de 4 futbolcunun korona virüs testi pozitif çıktı
  YMS de 4 futbolcunun korona virüs testi pozitif çıktı
 • Keskin’den Yeni Malatyaspor açıklaması
  Keskin’den Yeni Malatyaspor açıklaması
 • Elazığspor’lu taraftar Çalık’tan destek istedi
  Elazığspor’lu taraftar Çalık’tan destek istedi
 • – ASYMD’den amatör lig kararına tepki
  – ASYMD’den amatör lig kararına tepki
 • Malatya ve Göztepe puanları1-1 paylaştı; Kazanan yok 1-1
  Malatya ve Göztepe puanları1-1 paylaştı; Kazanan yok 1-1
 • “Bu Sene Büyük Başarılara İmza Atacağız”
  “Bu Sene Büyük Başarılara İmza Atacağız”
 • 1966 Malatyaspor Taraftarlar Derneği’nden birlik beraberlik mesajı
  1966 Malatyaspor Taraftarlar Derneği’nden birlik beraberlik mesajı
 • Yeni Transfer Sağlık Kontrolünden Geçti
  Yeni Transfer Sağlık Kontrolünden Geçti
 • Christian Cueva ile sözleşme imzaladı
  Christian Cueva ile sözleşme imzaladı
Malatya Muhabir
Keskin’den Yeni Malatyaspor açıklaması
Keskin’den Yeni Malatyaspor açıklaması

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları...

-Çiftçilerimiz lisanslı depoya ve TMO’ya sahip çıksınlar
-Çiftçilerimiz lisanslı depoya ve TMO’ya sahip çıksınlar

GEN -Çiftçilerimiz lisanslı depoya ve...

Kayısı diyarında patates hasadı başladı
Kayısı diyarında patates hasadı başladı

Kayısı başkenti Malatya’da çiftçilerin alternatif...

Yolcu otobüsünde esrar bulundu
Yolcu otobüsünde esrar bulundu

malatya’da polis ekiplerinin durdurduğu bir...

YMS de 4 futbolcunun korona virüs testi pozitif çıktı
YMS de 4 futbolcunun korona virüs testi pozitif çıktı

Sondakika Yeni Malatyaspor, 4 futbolcunun...

Malaty’da suçlulara göz açtırılmıyor
Malaty’da suçlulara göz açtırılmıyor

Malatya’da gümrük kaçakçılığı, silah kaçakçılığı...

Yasa Dışı Kenevir Ve Uyuşturucu Ele Geçirildi
Yasa Dışı Kenevir Ve Uyuşturucu Ele Geçirildi

Malatya İl Jandarma komutanlığına bağlı...

Malatya polisinden şok uygulama
Malatya polisinden şok uygulama

Malatya’da polisin 2 saat süreyle...

FETÖ’den Aranan Bir Şahıs Yakalandı
FETÖ’den Aranan Bir Şahıs Yakalandı

Malatya il Jandarma Komutanlığına bağlı...

Jandarmadan Gece Yarısı Kumar Baskını
Jandarmadan Gece Yarısı Kumar Baskını

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde V.K. isimli...

Milletvekili Çalık: “Muhtarlarımız demokrasimizin temel taşlarıdır”
Milletvekili Çalık: “Muhtarlarımız demokrasimizin temel taşlarıdır”

Milletvekili Çalık: “Muhtarlarımız demokrasimizin temel...

BAŞKAN GÜDER: “HİZMET BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR”
BAŞKAN GÜDER: “HİZMET BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR”

ALİŞAR MAHALLESİ’NDEKİ TOPLULAŞTIRMA SORUNU ÇÖZÜLDÜ...

350 Yıllık Tarihi Cami Restore Edildi
350 Yıllık Tarihi Cami Restore Edildi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,...

Kiraz’dan, Özal Mahallesi sakinlerine destek
Kiraz’dan, Özal Mahallesi sakinlerine destek

CHP İl Başkanı Enver Kiraz:...

Çıraklara Hijyen Kiti
Çıraklara Hijyen Kiti

TESK-UNİCEF Çocuk Hakları ve İş...

DEVA Partisi Malatya Kongreleri devam ediyor
DEVA Partisi Malatya Kongreleri devam ediyor

MALATYA DEVA PARTİSİ  DEVA PARTİSİ...

Malatya Muhabir
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
“Kayısı Ürün Geliştirme Merkezi kurulacak”
“Kayısı Ürün Geliştirme Merkezi kurulacak”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Malatya programı kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret etti. Bakan Pakdemirli’ye Vali Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Tarım ve Orman Bakan...
14 Ekim 2018 12:33
Font1 Font2 Font3 Font4

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Malatya programı kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Bakan Pakdemirli’ye Vali Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, bakanlık bürokratları da eşlik ettiler.

Bakan Pakdemirli, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut tarafından karşılandı. Üniversite öğrencilerinin çiçek takdim ettiği Bakan Pakdemirli’ye rektörlükte Ziraat Fakültesi’nce yetiştirilen meyvelerden oluşan bir tepsi ile birlikte kuru kayısı hediye edilirken, plaket takdimi yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, Bakan Pakdemirli’ye uluslararası patenti kendisine ait olan ve özelliklede kanser hastaları için bitkisel takviye olarak kullanılan acı kayısı çekirdeğinden yapılan koruyucu ilaç ile birlikte yayınlanmış eserlerinden “Yaşamdan Sağlık İksirleri” adlı kitabını da hediye etti. Şuanda gıda takviyesi olarak kullanılan koruyucu ilaç için şuanda farklı çalışmalarda yürüttüklerini de belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üniversitenin toplantı salonunda akademik personelle bir araya geldi. Toplantı öncesinde Rektör Prof. Dr. Karabulut, bir sunum yaptı.

Rektör Prof. Dr. Karabulut sunumunda dünya kuru kayısı üretiminde Malatya’nın ilk sırada yer aldığı ancak, Özbekistan’da son 10 yılda bu konuda önemli çalışmaların yapıldığı ve bu konuda Malatya için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve Özbekistan’ın yaş kayısı ihracatının dikkatlice izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, dünyada yaş kayısı ihracatının arttığını, kuru kayısı ihracatının ise durağanlaştığını belirtti.  Kayısı üretici için ciddi tehdit oluşturan Şarka Virüsü içinde Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin projeleri ile bir takım çözüm önerilerinin olacağını belirtti.

İlkbahar geç donlarının kayısı üretimine verdiği zararın önlenmesi, kuru kayısıda yaşanan kükürt sorunun çözülmesi ile ilgili çalışmalarda bulunacaklarını aktaran Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Bizim işimiz bilim yapmaktır, bilim anlamında, bilimsel anlamda da çalışma yapmaktır. Yaşanılan sorunların çözümü için bilimsel çalışmalarımızı arttıracağız.” dedi.

-“Kanser gelişimini yavaşlatıyor”

 

Rektör Prof. Dr. Karabulut, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde kayısı ile ilgili olarak yapılan ve yürütülmekte olan projeler hakkında bilgiler aktardı. Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Kayısının radyoterapinin etkinliğini güçlendirdiğini ve kanser gelişimi yavaşlatan genleri aktive ettiği gözlenmiştir.  Kayısı çekirdeği yağı ile ilgili yaptığımız çalışmamızda ağır egzersiz sonrasında kayısı çekirdeği yağı ile yapılan masajın oksidatif stresi azalttığı belirlenmiştir” dedi.

-“Gün kurusu kadar kükürtlü kayısıda sağlığa faydalı”

 

Gün kurusu kayısı kadar kükürtlü kayısının da sağlık acısında aynı katkıyı verdiğini yaptıkları araştırmada belirlediklerini ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Kükürtlü kayısının da antioksidan olarak sağlık acısında faydası var. Bunu Dünya Sağlık Örgütüne de ilettim. Artık 2000 ppm üzerinde bir esneme olması konusunda destek sözleri aldık. Acı kayısı çekirdeğinin etkisini araştırdığımız bir çalışmada, acı kayısı çekirdeğinin karaciğer hasarını gerilecek etkilere sahip olduğunu; bu etkilerin hem histopatolojik hem de genetik seviyede ortaya çıktığı tespit edilmiştir.”  dedi.

-“Arapgir köhnü üzümünün sağlığa faydalı etkileri var”

Arapkir Köhnü üzümü ile ilgili olarak yaptıkları bir araştırmanın sonucu hakkında da bilgi veren Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Arapgir Köhnü üzümünden yapılmış pekmez tüketiminin karaciğere özgü parametleri ve karaciğer antioksian sistemini iyileştirdiği saptanmıştır. Biz kendi öz kaynağımız olan Arapgir köhnü üzümü diğer pekmezlerle de karşılaştırdık. Ciddi faydalı etkileri çıktı. Kolon kanseri ile ilgili çalışmada da oldukça ciddi katkıları olduğunu gözlemledik. Bunları fraklı çalışmalarla gelecekte katkıya dönüştürebiliriz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, kayısının dalından koparma süresinin 6 aya çıkartılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydederken, “Kayısıda soğuk stresi zararının Don zararından ayrıştırılması ve zararın azaltılması için alınacak önlemler” adlı projenin ise devam ettiğini kaydetti.

-“Kayısı Ürün Geliştirme Merkezi kurulacak”

 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde kayısı konusunda planlanan çalışma ve projeler hakkında da bilgi veren Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Kayısı Araştırma ve Ürün Geliştirme Merkezi’ni kuracağız. Projenin kapsamında Kayısı Dokümantasyon Birimi,  Kayısı Müzesi ve Kayısıdan tüketici odaklı yeni ürünlerin geliştirilmesi gibi birimlerde olacaktır. Kayısı ve Diğer Yöresel Ürünlerden Gıda Takviyeli Yeni Ürün Geliştirme Projesi de yapmayı planladığımız bir çalışma” dedi.

-“Yerli ve milli tohumların ıslahı”

 

Milli ve Yerli Tohumların Islahı ve Yaygınlaştırılması Projesini de hedeflediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Yerel tohumların ıslahı, tanıtılması ve  yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yapmayı amaçlıyoruz.  Yerel tohumlar, binlerce yıldır toprakla buluşarak genlerinde, kuraklık, sel, don vb. pek çok doğa olayına karşı ayakta kalmayı başarabilmiş tohumlardır.Yerli tohumları değerlendirmek istiyoruz.  Bulundukları bölgenin ekolojisine en iyi uyum gösteren yerli genotipler genetik kaynak bakımından önem taşımaktadır.  Bu proje ile Yerli tohumların araştırılması, ekonomik öneme sahip olanların tescil ettirilmesi, ülkemiz tarımına kazandırılması ve yaygınlaştırılması  için Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak çalışmaların yapılmasını istiyoruz.” ifadelerini kaydetti.

-“Ulusal Kayısı Anaç Islah Programı”

 

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Türkiye dünya yaş ve kuru kayısı üretiminde birinci sırada yer almaktadır.  Ülkemizde kayısı anacı olarak zerdali anacı kullanılmaktadır. Kayısı bahçeleri 10 x 10 metre aralıklarla tesis edilmektedir. Avrupa’da daha çok erik anaçları kullanılmaktadır. Bahçeler 5 x 3 metre aralıklarla kurulmaktadır. Aşı uyuşmazlığı erik-kayısı arasında ciddi bir sorundur.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün proje destekleriyle kayısı ve erik türleri arasında gen transferi, klonal çoğaltılabilen bodur ve yarı bodur anaçların ıslahını yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

-“Araştırma ve Uygulama Çiftliği kurulacak”

 

Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğini de kuracaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, bu proje ile kayısı başta olmak üzere çok sayıda meyve konusunda çalışmaların bilimsel olarak yürütüleceğini kaydederken, yine üniversite bünyesinde bir Tohum Bankası’da oluşturacaklarını, Organik Ürünler Birimi de oluşturacaklarını belirtti.

-“Bana ilk bilgisayarımı Özal hediye etmişti”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ziyareti için, “Konu Turgut Özal Üniversitesi olunca benim gelmemem söz konusu değildi. Konu Turgut Özal olunca ne zaman seyretsem, ne zaman görsem duygulanıyorum. Bana ilk bilgisayarımı da rahmetli Turgut Özal hediye etmişti. İnsana çok yakın, kalbi çok büyük, dünyası ve vizyonu çok büyük, çok fraklı bin insandı. Allah rahmet eylesin.” dedi.

-“Çok değerli çalışmalar var”

Eğitimin, eğitimdeki kalitenin ve performans kriterlerinin çok önemli olduğunu, üniversitelerde bilimsel yayınların çok önemli olduğunu vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gerçek çok prestijli, çok önemi çok güzel ürünlerimiz var. Bu ürünleri daha ileriye taşımanın yollarını bulmamız lazım. Bizde Tarım ve Orman Bakanlığı olarak ileriye yönelik ‘global marka’ adı altında prestijli ürünlerimiz, işte kayısı, fındık, fıstık, zeytin, zeytinyağını daha iyi ambalaj ve daha iyi kalite standardı içinde ihracat pazarlarında daha iyi şekilde pazarlamayı düşünüyoruz. Bugün, ben tarım sektöründe bakıyorum, Afganlar ve Suriyeliler olmazsa tarım sektöründe birçok dalda mevsimlik işçi bulmak çok kolay değil. Gelecekte bu daha da zor olacak. O yüzden mekanik toplamaya uygun bahçeler yavaş yavaş yapıyor olmamız lazım. Bu da üniversiteye benim vereceğim bir ödev olsun.” ifadelerini kaydetti.

Bakan Pakdemirli,  “Rektörümüz sanki Kayısı Üniversitesi’nin rektörü gibi. Kayısı ile ilgili her şeyi saydı bize. Çok değerli çalışmalar var.  Bu çalışmaları daha ileriye taşımak lazım. Kükürt meselesini ancak bilimle yenebiliriz.” dedi.

Bakan Pakdemirli, üniversitenin projelerine bakanlığa bağlı kuruluşların gereken desteği vereceğini ifade etti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa